2021-ųjų Pasaulinės tuberkuliozės dienos tema – „Laikrodis tiksi“ – suprantama, kad pasauliui kovojant su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemija trūksta laiko įgyvendinti pasaulio lyderių priimtus įsipareigojimus, susijusius su tuberkuliozės sergamumo mažinimu visame pasaulyje.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) informuoja, kad pasaulyje kiekvieną dieną netenkama beveik 4000 gyvybių ir beveik 28 000 suserga šia išvengiama ir išgydoma liga. Nuo 2000 m. pasaulinės pastangos kovoti su tuberkulioze išgelbėjo apie 63 milijonus gyvybių. NVSC Kauno departamento specialistai primena, kad Lietuva pagal sergamumą tuberkulioze Europos Sąjungoje išlieka tarp tų šalių, kuriose registruojamas vienas iš didžiausių sergamumo rodiklių tuberkulioze.
Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis ), plintanti per orą su dalelėmis.
Pagrindinis užsikrėtimo šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Tuberkuliozės bakterijos patenka į orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Bakterijos ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs bakterijomis užteršto oro, gali užsikrėsti. Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet daugumai jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5–10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze.
Tuberkuliozės simptomai pasireiškia, kai tuberkuliozės bakterijos žmogaus organizme tampa aktyvios, t. y. pradeda daugintis.
Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai, kuriuos pajutus reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją:
- kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių;
- kosėjimas su skrepliais ar su krauju;
- bendras organizmo silpnumas ar nuovargis;
- svorio kitimas, apetito stoka;
- šaltkrėtis, karščiavimas;
- prakaitavimas naktį;
- skausmas krūtinėje.
Kokie tyrimai yra atliekami tuberkuliozės diagnozei patvirtinti? Patikrinimo dėl tuberkuliozės metu suaugusiems asmenims gali būti atlikta krūtinės ląstos dviejų krypčių rentgenograma (vaikams – sprendžia gydytojas), tuberkulino mėginys (vaikams iki 18 metų amžiaus) ir skreplių tyrimas dėl rūgščiai atsparių bakterijų (jei pacientas gali iškosėti skreplių). Kiekvienu atveju sprendžia gydytojas, ar reikalingi papildomi tyrimai ir manipuliacijos.
Viena iš tuberkuliozės specifinių profilaktikos priemonių – skiepijimai BCG vakcina, kuri apsaugo mažus vaikus nuo labai sunkių ir mirtinų tuberkuliozės formų (diseminuotos tuberkuliozės ir tuberkuliozinio meningito). Šia vakcina pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės biudžeto lėšomis skiepijami 2–3 parų naujagimiai.
Komentuoti