Pirmiausia – diagnozės patvirtinimas
Pirmasis žingsnis pajutus COVID-19 simptomus, tokius kaip: karščiavimas, kosulys, skonio ar kvapo netekimas, yra patvirtinti diagnozę. Laimei, yra ne vienas Covid testas. Tai – greitieji antigenų ir PGR testai. Juos reikia naudoti tuo atveju, kai turite eiti į darbą ar keliauti, kad neplatintumėte viruso bei pasirūpintumėte savo organizmu.
Greituosius antigeno testus galima atlikti namuose, o rezultatai gaunami maždaug per 10-30 minučių. Jie yra mažiau tikslūs nei PGR testai, tačiau yra tinka, kai reikia greitai nustatyti, ar esate užsikrėtęs. Nors PGR testai yra tikslesni, jie paprastai daromi tik klinikose bei laboratorijose. Neverta jų rinktis, nebent yra toks reikalavimas (pvz., dėl kelionės arba kyla labai didelė rizika, jog grius planai, jeigu jo neatliksite).
Reguliariai atliekami tyrimai padės stebėti jūsų būklę ir nustatyti, kada ligos nebeliko.
Temperatūros matavimas
Covid viruso gydymui labai svarbus temperatūros stebėjimas. Karščiavimas yra dažnas simptomas, todėl stebėdami savo temperatūrą galite vertinti ligos progresavimą bei rimtumą. Žinosite, kada gerti vaistus, o kada situacija – geresnė.
Įsigyti internetu, iš https://pigu.lt/lt/vaistines-prekes/medicinines-prekes/termometrai galite visokiausių tipų termometrus. Be gyvsidabrinių yra du populiariausi šių įrenginių tipai:
- Skaitmeniniai termometrai. Juos lengva naudoti ir jie greitai parodo rezultatą.
- Infraraudonųjų spindulių termometrai. Jie naudingi bekontakčiam matavimui, todėl sumažėja viruso plitimo rizika. Jis geriau tinka, jeigu namuose yra daugiau žmonių arba perkate termometrą organizacijai.
Temperatūrą matuokitės kelis kartus per dieną, kol sergate.
Bendri patarimai dėl to, kaip greičiau pasveikti
Nors konkretaus vaisto nuo COVID-19 nerasite, kadangi tai yra į peršalimo ligas iš simptomų panašus susirgimas, tam tikrų rekomendacijų laikymasis gali padėti malšinti simptomus ir pasveikti per trumpesnį laiką.
Izoliuokitės
Jei sergate užkrečiama liga, nesvarbu kokia, be reikalo neieškokite kontakto su kitais žmonėmis. Būkite ir miegokite atskirame kambaryje, kad ligos persidavimo tikimybė sumažėtų iki minimumo.
Jei įmanoma, taip pat naudokitės atskiru vonios kambariu. Galiausiai – venkite dalytis asmeniniais daiktais, pavyzdžiui, indais, rankšluosčiais ir patalyne.
Gerkite daug skysčių bei pavalgykite
Gerkite daug skysčių, pavyzdžiui, vandens, žolelių arbatų ir sultinių, kad išlaikytumėte gerą skysčių balansą. Labai didelė toksinų dalis iš organizmo pasišalina per prakaitą, šlapimą bei išmatas.
Valgykite subalansuotą maistą. Geriausia dieta yra ta, kurioje gausu vaisių, daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų. Tai – maistas, kuris palaiko imunitetą.
Poilsis ir miegas – jūsų draugai
Jūsų organizmas bene visas jėgas naudoja tam, kad įveiktų virusą. Dėl to jūs jaučiatės pavargę, be jėgų. Poilsis bei miegas yra labai svarbūs atsigavimui. Miegokite bent 7-8 valandas arba tiek, kiek reikalauja organizmas. Taip pat venkite judėti ir daryti dalykus, dėl ko nėra būtinybės, kad taupytumėte jėgas.
Vaistai
Dėl vaistų vartojimo pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku. Paprastai nuo karščiavimo ir skausmų, jaučiamų visame kūne (būdinga Covid), gali būti rekomenduojamas paracetamolis bei ibuprofenas.
Savęs priežiūra bei būklės stebėsena
Kasdien stebėkite savo simptomus. Jei jie pasunkėja, pavyzdžiui, atsiranda sunkumas kvėpuoti, krūtinės skausmas ar sumišimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Neatidėliokite situacijų, kai dėl ligos negalite užmigti ar lengvai prakvėpuoti. Tada reikėtų, kad jus apžiūrėtų profesionalai.
Dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu. Muilu jas trinkite bent 20 sekundžių. Jei namuose serga kitas žmogus arba kažkas buvo, kas neseniai sirgo, papildomai galite dezinfekuoti paviršius.
Komentuoti