Europos Tarybos gaivinimo gairėse rekomenduojama naudoti automatinį išorinį defibriliatorių – ankstyva defibriliacija gali išsaugoti gyvybę daugeliui žmonių, patyrusių širdies sustojimą. Defibriliatoriumi nesudėtinga naudotis, nes paprastos balso instrukcijos vadovauja naudotojui per visą defibriliacijos procesą.
Priemonėms ir gyventojų švietimui – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras įgyvendina projektą „Sveikatos išsaugojimo priemonių įgyvendinimas tikslinėse teritorijose“, Nr. 08.4.2-ESFA-V-628-01-0001, finansuojamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir (arba) Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis pagal 2014-2020 metų Europos sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.2-ESFA-V-628 „Tikslinių teritorijų gyventojų sveikos gyvensenos skatinimas“.
Projekto tikslas – padidinti tikslinių grupių asmenų sveikatos raštingumo lygį.
Projekto įgyvendinimo metu tikslinėse teritorijose buvo įgyvendinamos visuomenės informavimo priemonės, mažinančios žmonių abejingumą nelaimės ištiktiems, skleidžiamos žinios apie pirmosios pagalbos teikimą ir profesionalios pagalbos prieinamumą, organizuojami pagalbos teikėjų, sutinkančių būti aktyvuotais nelaimės atveju, pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių mokymai.
Projektas įgyvendinamas 35 Lietuvos savivaldybėse, tame tarpe ir Jurbarko rajono savivaldybėje. 2019 m. sausio–vasario mėn. Savivaldybėje buvo vykdomi nemokami mokymai, kaip teikti pirmąją pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui, esant ūmiems širdies ir kraujagyslių susirgimams bei traumoms, taip pat naudoti išorinį automatinį defibriliatorių ir stabdyti kraujavimą turniketu. Mokymų paslaugos teikėjas UAB „Krizių tyrimo centras“ Jurbarko kultūros centro patalpose vedė mokymus Jurbarko rajono savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojams. Buvo numatyta apmokyti 144 Jurbarko rajono gyventojus. Mokymuose dalyvavo daugiau mokymo dalyvių nei buvo planuota, buvo apmokyti 158 asmenys.
Įgyvendinus projektą
Įgyvendinus šį projektą bus sukurta efektyvi ir veiksminga sistema – specialus pagalbos tinklas, sujungtas su greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotimis.
Projekto metu mokymus baigę Savivaldybės gyventojai, vėlesniame etape – ir savanoriai bus prijungti prie bendro tinklo ir per specialias mobiliąsias programėles gaus informaciją apie netoliese nutikusią nelaimę. Taigi jie pirmieji galės atskubėti į nelaimės vietą ir suteikti pirmąją pagalbą, o esant galimybei panaudos ir arčiausiai nelaimės vietos esantį defibriliatorių. Kiekvienas iš defibriliatorių bus sujungtas su GMP stotimi ir automatiškai perduos iškvietimo signalą medikams. Efektyviai veikianti sistema leis pradėti žmogų gaivinti per minimalų galimą laikotarpį iki atvykstant profesionaliems medikams.
Komentuoti