Priimdamas įstatymą parlamentas atsižvelgė į dėl COVID-19 pandemijos išaugusį neapibrėžtumą, didelį neužtikrintumą dėl globalios ekonomikos atsigavimo, stiprėjančias geopolitines įtampas ir į tai, kad tokiomis aplinkybėmis neigiama rizika dėl šalies ekonominės raidos scenarijaus stiprėja, taip pat į išaugusią valdžios sektoriaus skolą bei poreikį vykdyti narystės NATO ir kitose tarptautinėse organizacijose įsipareigojimus.
Seimas patvirtino daugiau kaip 11,252 mlrd. eurų sieksiančias valstybės biudžeto pajamas ir 15,828 mlrd. eurų išlaidas. Asignavimai viršija pajamas beveik 4,576 mlrd. eurų.
Valdžios sektoriaus deficitas sudarys 7 proc. BVP, iš jų 2 proc. BVP dėl išlaidų, susijusių su COVID-19 pandemijos padarinių valdymo priemonėmis.
Dėl COVID-19 viruso pandemijos šiemet Lietuvos ekonomika susitrauks 1,5 proc. Prognozuojama, kad per visus 2021 metus Lietuvos ekonomika galėtų augti 2,8 proc., t. y. 0,5 proc. mažiau, nei prognozuota rugsėjo mėn.
„Taip pat numatome, kad šiemet vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šalyje augs 9,3 proc., o kitais metais augimo tempas sulėtės iki 4,1 proc., tačiau vis dėlto augimas yra ir tai užtikrina, kad darbo užmokesčio fondas augs“, – anksčiau yra pažymėjusi finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Valstybės biudžete suplanuota, kad kitąmet iki 70 eurų augs vaiko pinigai (su papildomu priedu – iki 110 eurų), senatvės ir netekto darbingumo pensijos (vidutiniškai 9,58 proc.), minimali alga (iki 642 eurų neatskaičius mokesčių), nuo rugsėjo ketinama nemokamai mokyklose maitinti visus antrokus, 1 euru padidės bazinis pareiginės algos dydis, tačiau mokesčiai ir įmokos nesikeis, išskyrus tuos, kurie susieti su minimalia alga.
Naujoji Vyriausybė biudžete padidino išlaidas koronaviruso pandemijos valdymui. Papildomų lėšų numatyta nedarbingumo išmokoms, subsidijoms, lengvatinėms paskoloms.
Pajamos
Daugiausia pajamų valstybės biudžete numatoma surinkti iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) (daugiau kaip 4,033 mlrd. eurų) ir gyventojų pajamų mokesčio (apie 1,838 mlrd. eurų). Iš akcizų planuojama surinkti beveik 1,587 mlrd. eurų, iš pelno mokesčio – 716,7 mln. eurų, tarptautinės prekybos ir sandorių mokesčių – 120 mln. eurų, transporto priemonių mokesčių – 50,8 mln. eurų, mokesčių už aplinkos teršimą – 14,8 mln. eurų, iš nekilnojamojo turto mokesčio – 7 mln. eurų, atskaitymai nuo pajamų pagal Miškų įstatymą sudarys 25,1 mln. eurų ir kt.
Išlaidos
Kaip skelbia Finansų ministerija, 2021 m. biudžete numatyta iš viso daugiau nei 18 mlrd. eurų išlaidų, iš kurių didžiausia dalis – daugiau nei 4,7 mlrd. eurų – skirta socialinei apsaugai. Ekonomikai atiteks apie 3,5 mlrd. eurų, švietimui – daugiau nei 2,8 mlrd. eurų, o sveikatos apsaugai – apie 1,2 mlrd. eurų.
2021 m. biudžete apie 1,083 mlrd. eurų numatyta COVID-19 pandemijos neigiamų padarinių valdymui:
- apie 573 mln. eurų, skirta ligos (nedarbingumo) išmokoms, subsidijoms prastovų metu, išmokoms tiek dirbantiems savarankiškai, tiek ir dar ieškantiems darbo;
- apie 230 mln. eurų numatyta įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19, subsidijoms, lengvatinėms paskoloms, daliniam palūkanų kompensavimui bei kitai verslo paramai;
- apie 65 mln. eurų numatyti COVID-19 vakcinos įsigijimui;
- apie 45 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidų finansavimas, užtikrinant medikų priemokas;
- apie 80 mln. eurų numatyta gydymo ir medicininės įrangos įsigijimui, laboratoriniams tyrimams ir kt.;
- apie 90 mln. eurų kitoms įvairioms institucijoms, dalyvaujančioms kovoje su neigiamais koronaviruso pandemijos padariniais ir kt.
Pasiūlymai, kuriems Seimas pritarė per valstybės biudžeto tvirtinimo procedūrą
- Pritarta siūlymui skirti 44 tūkst. eurų Seimo kanceliarijai Seimo nuolatinio atstovo Jungtinių Amerikos Valstijų Kongrese darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms. Atkreiptinas dėmesys, kas patobulintame biudžeto projekte Seimo nuolatinio atstovo JAV kongrese išlaikymo išlaidoms Užsienio reikalų ministerijai papildomai skirta 50 tūkst. eurų.
- Nekeičiant bendros asignavimų sumos pritarta siūlymui perskirstyti Specialiųjų tyrimų tarnybos asignavimus – padidinti 100 tūkst. eurų asignavimus darbo užmokesčiui ir šia suma sumažinant asignavimus turtui įsigyti, STT pareigūnams priedams už stažą mokėti.
- Pritarta siūlymui skirti 19 tūkst. vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus išeitinei išmokai išmokėti pasibaigus jo kadencijai.
- Pritarta siūlymui skirti 1,584 mln. eurų Seimo kanceliarijai darbuotojų darbo užmokesčiui.
- Pritarta siūlymui iš numatytų asignavimų skirti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai 11,7 mln. eurų skaitmeninio ugdymo plėtrai ir dėl pandemijos patirtiems mokymosi praradimams kompensuoti.
Komentuoti