„Gyventi individualiame namus daugelis dažniausiai renkasi dėl galimybės turėti lauko erdvę. Deja, kiemo ar sodo apšvietimo klausimą neretai atideda vėlesniam laikui, kai įgyvendinti tinkamus sprendimus yra gerokai sudėtingiau. Tad lauko apšvietimą derėtų planuoti ankstesniame statybų etape, geriausia – projektuojant patį namą. Kitu atveju gali likti tik nesaugūs sprendimai, tampant po teritoriją ilgiklius arba tekti rinktis ne visais požiūriais tobulus, o kartais ir gerokai brangesnius apšvietimo variantus“, – sako ilgametę apšvietimo sprendimų patirtį turinčios bendrovės „Ardena“ butų apšvietimo vadybininkė Jolanta Kijakovska.
Pasak jos, neretai apie lauko šviestuvus imama galvoti tik prieš klojant trinkeles ar jau suformavus sodą, gėlynus. Pavėluotą kiemo apšvietimo planavimą ji vertina kaip vieną esminių naujakurių klaidų.
Bendrovės atstovė taip pat įvardijo ir ryškiausias šių metų privačių lauko erdvių apšvietimo tendencijas:
- Išmanusis apšvietimas. Tai – išmaniosios lemputės, judesio jutikliai, specialios mobiliosios programėlės, balso komandos, belaidis „Wi-Fi“ ar „Bluetooth“ ryšys. Šios technologijos leidžia per atstumą telefonu ar atskiru pulteliu įjungti ir išjungti apšvietimą, nustatyti jo stiprumą ar spalvą, trukmę ar atskirą laikmačiu nustatomą režimą.
- Šviestuvai ant lauko sienų ir taškinis apšvietimas. Dažniausiai tai statybų metu suprojektuoti saugūs sprendimai, tad šiomis galimybėmis svarbu pasirūpinti pastato projektavimo ar renovacijos metu. Įvertinus poreikį, tinka apšviesti siauras ir unikalias lauko erdvių zonas. Kai kurie namų savininkai prožektorius montuoja aukščiau arba žemiau ir žemiau aukštų medžių, išryškinant jų grožį. Dekoratyvumo tikslais renkamasi mažesnis šviesos stiprumas nei siekiant geresnio matomumo ar saugumo, numatomi krentančio šviesos pluošto kampai ir apšviečiamos erdvės.
- LED apšvietimas takams ar laiptams. Tai aibę variantų siūlanti technologija. Pavyzdžiui, plačiai pritaikomas grindinyje įmontuotas apšvietimas rekomenduojamas tiems, kurių šeimoje yra vaikų ar vyresnio amžiaus žmonių. Pastebima ir iš komercinių erdvių atkeliavusi tendencija – kiemo stulpeliai su šviestuvais.
- Saulės energiją naudojantys šviestuvai. Šių sprendimų privalumas – nereikia rūpintis instaliacijai skirtais laidais, tai yra energetiškai efektyvu, nedidelės išlaidos elektros energijai. Minusas – tokie šviestuvai dažnai nesuteikia galimybės ryškiau apšviesti erdves, todėl labiau tinka, kai norima dekoratyvumo, bet ne geresnio matomumo tamsiu metu.
- Klasikinio žibinto formos šviestuvai. Žibintai iš kiemo erdvių nebuvo dingę niekada, tačiau pastaruoju metu jie ypač mėgstami. Manoma, kad jie išliks tarp populiariausių lauko apšvietimo tendencijų 2021 metais: pastatomi ir pakabinami, panašūs į gaublius, marokietiško (kruopščiai apdirbto metalo) stiliaus, o kai kurie jų atrodys kaip antikvariniai 1800-ųjų elektriniai žibintai arba klasikiniai dujiniai žibintai.
- Lemputės su šviečiančiais siūleliais ir girliandos. Per keletą pastarųjų metų tai tapo įprasta vidaus ir lauko dekoro dalimi – ši tendencija nesitraukia. Būtų klaida manyti, kad girliandų (o taip pat ir mirksinčių) šviesa skirta tik sezoniniam dekorui.
„Renkantis apšvietimą svarbu suprasti, ko siekiama – daugiau saugumo, o gal – daugiau jaukumo, dekoratyvumo. Žinant, ko nori, bei pasitarus su specialistais, bus paprasčiau pasirinkti sprendimus, neteks gailėtis, kad kai kur šviesos – per mažai, o kai kur – netgi per daug, nes būtų malonesnė prieblanda. Pavyzdžiui, esant dideliems langams, verta išnaudoti vidaus apšvietimą. Specialistai taip pat patars, kada geriau rinktis šaltą, o kada – šiltą šviesos atspalvį, įvertins galingumą, konstrukcines galimybes ar vagių mėgstamas vadinamas „akląsias“, arba neapšviestas, zonas“, – aiškina J. Kijakovska.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad lauko apšvietimui saugumo sumetimais bei siekiant kuo mažiau gedimų, derėtų rinktis laukui skirtas lemputes.
Tuo tarpu Elektronikos platintojų asociacijos projektų vadovė Laura Jurevičienė pastebi, kad be išimties visas lauko apšvietimo technologijas lydi ir elektronikos atliekos, ypač, kai seni apšvietimo sprendimai keičiami taupesniais ar išmanesniais.
„Tiek perdegusios lemputės, tiek panaudotos baterijos, nebetinkami šviestuvai ar kita sena elektros įranga yra elektronikos atliekos, kurioms yra skirti specialūs konteineriai. Mūsų asociacijos konteinerius šioms atliekoms galite rasti šalies prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose, stambiagabaritėms elektronikos atliekoms skirtų konteinerių taip pat yra prie didžiųjų prekybos centrų, specialiose stambiųjų atliekų aikštelėse. Be to, svetainėje www.epa.lt ar joje nurodytu telefonu visada galite registruoti nemokamą tokių atliekų išvežimą iš namų“, – primena L. Jurevičienė.
Anot jos, patekusios į įgaliotų tvarkytojų rankas elektronikos atliekos bus ne tik saugiai sutvarkomos – joms bus suteikta galimybė tapti žaliava naujiems gaminiams, sykiu tausojami riboti iškastinių medžiagų ištekliai. Kadangi elektronikos atliekos yra sparčiausiai didėjanti atliekų dalis visame pasaulyje, tokia atsakinga elgsena tampa ypač aktuali.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 87 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.
Komentuoti