2020-08-08, šeštadienis, 22:55.     Šiandien Jurbarke saulė teka 05:51, leidžiasi 21:15, dienos ilgumas 15:23.

Pristatyta Lietuvos partizanų daina ,,Sesei“

2020-06-06, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Pristatyta Lietuvos partizanų daina ,,Sesei“

1925 m. gegužės 30 d. gimė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos Prezidiumo sekretorius, LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataras Petras Bartkus-Žadgaila.

 

Minint 95-ąsias P. Bartkaus-Žadgailos gimimo metines, Lietuvos ypatingąjame archyve buvo pristatytos jo sukurtos ir Alkupėno slapyvardžiu pasirašytas eilės „Sesei“ bei eilėms sukurtos melodijos natos. Tikėtina, kad melodiją dainai sukūrė ir natomis užrašė Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės Propagandos skyriaus viršininkas Mečislovas Dargužas-Aras.

 

Eilėraštį „Sesei“ P. Bartkus-Žadgaila dedikavo Prisikėlimo apygardos ryšių įgaliotinei Rožei Teresei Jankevičiūtei-Miglai, Jėgai, kuri vėliau prisiminė: „Ankstyvą pavasarį miškuose žydėdavo žibuoklės. Kartais atrodė, kad brendi per mėlyną, mėlyną jūrą. Bartkus, būdamas poetiškos prigimties, matyt tai pastebėjo ir 1948 metais, kai mane jau tardė saugumiečiai, jo bendražygių tvirtinimu, parašė man skirtą eilėraštį „Sesei“.

 

Eilės ir natos rastos 1994 m. Šilalės rajone žemėje užkastame bidone, kuriame buvo paslėptas Žemaičių apygardos vado Vlado Montvydo-Žemaičio archyvas.

 

Tarp Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų Lietuvos partizanų dokumentų galima rasti ne vieną Lietuvos partizanų sukurtą eilėraštį ar dainos tekstą, tačiau daugelio jų autoriai ir melodijos yra nežinomos. Pristatytos eilės su natomis yra vienas iš retesnių atvejų, kai yra išlikę ne tik dainos tekstas bei natomis užrašyta melodija, bet yra žinoma ir kam šios eilės buvo dedikuotos.

 

Siūlome pasiklausyti dainos „Sesei“, kurią gyvai atlieka dainų autorius ir atlikėjas Povilas Girdenis. Vaizdo įrašas darytas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (filmavo Rūta Tamkienė).

 

 

 Nuotraukoje: pirmoje eilėje iš kairės: 1. [Povilas Mačiulis]-Robertas, Granitas, 2. Bronius Neverdauskas-Papartis, 3. Alfonsas Pakarklis-Kilpa. Antroje eilėje iš kairės: 1. apygardos vadas Jonas Žemaitis-Tylius, 2. Birutės rinktinės vadas Edmundas Kurtinaitis-Kalnius, 3. apygardos štabo Organizacinio skyriaus viršininkas Petras Bartkus-Žadgaila, 4. Teofilis Pakarklis-Armis.

 

                                                                                                                          Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoJurbarkas.lt

Redakcija:

mob. (8 616) 35 444
e.p. info@manojurbarkas.lt


Jurbarkas


mob. (8 616) 14 144